Google her yıl web site sahipleri için yeni kurallar getirmekte ve algoritmalarını her geçen yıl değiştirmektedir. Bu kurallara bağlı kalmak, onlara uymak her web sitesi sahibi için kaçınılmazdır çünkü çoğu site sahibi bilirki ziyaretçilerin en az %90’ı Google, Yandex gibi arama motorlarından gelir. Eğer ki bu sene ortaya çıkan kuralları okumak istiyorsanız sırasıyla aşağıdaki maddelere göz atın.

2018 Seo'da Başlıklar

2018 Seo’da Öne Çıkanlar

1-) Mobil Deneyimi

Gün geçtikçe hayatımızın en önemli parçası haline gelen telefonlar bu senenin en önemli noktalarından biri. Günümüzde akıllı telefonlar bir çok bilgisayardan daha fazla işleve sahip ve bundan dolayı kullanımı çok daha fazla arttı. Google bunun farkında olduğu için mobil deneyimleri iyileştiren siteleri bir adım öne çıkarttı. Eğer sitenizde düzgün çalışan, mobil uyumlu (responsive) bir tasarım yoksa rakiplerinizden 1-0 geride SEO’ya başlarsınız ve bu farkı kapatmak çok daha fazla zamanınızı alır.
Bu maddenin altındaki diğer konu ise AMP olarak adlandırılan Hızlandırılmış Mobil Sayfalar. Google’ın mobil kullanıcılarına daha iyi deneyim sunmak adına 2015 yılında tanıttığı AMP, tarayıcılardan bağımsız olarak web sitelerinin 4 kat daha hızlı yüklenmesine imkan tanırken tam tersi 10 kat daha az veri kullanıyor. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar özelliğine sahip olan siteler arama sonuçlarında daha üst sıralara tırmanıyor. Hatta kullanıcıların ilgisini çekmek için ilk sırada “AMP!” etiketiyle ayrı bir biçimde gösteriliyor.

2-) Sesli Aramalar

Artık sesli arama çağı başladı desek yalan olmaz. Araştırmalara göre 2018 itibarı ile aramaların %22’si sesli arama sayesinde gerçekleşiyor. Bir kaç yıl içinde bu oranın %55 yaklaşık 15 sene içerisinde ise %70 değerlerine ulaşması bekleniyor. Bu yüzden sitelerinizi bu maddeye göre yapılandırmanızda fayda var. Başlıkları seçerken, içeriğinize yazı yazarken ne kadar kibar bir dil kullansanızda günlük Türkçe’yi de kullanmayı ihmal etmeyin çünkü sesli aramalar günlük dilde yapılacak. “En iyi internet hangisi?”, “En iyi seo sitesi?”, “En yeni bilgisayar?” gibi kavramların içinde bulunan “en yeni”, “en iyi”, “en yakın”, “kaliteli”, “sağlıklı” kısacası başına “en” getirilebilen ve bunun gibi diğer kelimeleri yazılarınıza dahil etmeniz size daha fazla hit kazandıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Yorum Backlink

3-) Kaliteli Backlink İnşası

Backlinkler yıllardır seo’nun vazgeçilmezi konumunda. 2018 yılında da bu durum değişmeyecek gibi duruyor. Seo stratejinizi geliştirirken mutlaka bu maddeye göz atın. Kalitesiz sitelerden backlink almayın. Link alırken mutlaka karşı sitenin kaliteli, değerli, özgün, arama motorlarında ilk sayfada olmasına dikkat edin. Çünkü Google’da bu konuda insan gibi düşünür. “Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.”

4-) Marka Farkındalığı

2018 yılında çoğu Markaların artık farkındalık yaratmaya çok para harcadığına şahit olacağız. Büyüyen sektörler, artan markalar bunun en büyük nedeni. Bir sitenin diğerlerinde sıyrılması artık farkındalık yaratmakla mümkün olacak. Google’da ilk sırada olmasa bile o markanın adının bilinmesi için elinden gerekenler yapılacak ve adım adım başarıya ulaşılacak. Örneğin bir telefon alırken “samsung satışsitesi” şeklinde aramalar yapılacak ve bu “satışsitesi”‘ni başarıya ulaştıracak. Tabiki reklamlar, ürün yerleştirme gibi stratejiler de sizi başarıya ulaştırabilir.

5-) Görsel ve Video Kullanımı

Öncesinde de önem verilen görsel ve videolar bu yıl patlama yaşayacak. Arama sonuçlarında görsel veya videolar daha öne çıkarılacak gibi duruyor. Bu maddeyi arkasına alan siteler mutlaka büyük kazanç yaşayacak gibi görünüyor. İçeriğinizi görsel ve videolar sayesinde zenginleştirmeyi unutmayın.

6-) Kaliteli İçerik

Herşeyden ödün verin kaliteden asla. Özgün olmayan yazılardan, alakasız kelimelerden, sırf daha çok görünsün diye araya karıştırılan gereksiz cümlelerden kaçının. Bu şekilde kendinize zarar verirsiniz. Kaliteli içeriğin etkileşimi daha çok olur ve bu sayede kazanç artacaktır.

7-) Kullanıcı Deneyimi

Aslında “Mobil Deneyimi” kısmında biraz bundan bahsettik. Responsive -dinamik- tasarımlar sizi rakiplerinizden ayıran en büyük farkınız olacaktır. Responsive tasarım sayesinde hangi teknolojik aleti kullanıyorsa siteniz onun ekranına göre şekillenir. Tabletse tablete göre, telefonsa telefon, bilgisayar ise bilgisayar. Bunların yanı sıra sitenin yüklenme hızları, bounce rate denilen hemen çıkış süresi de önemlidir. Eğer siteniz hızlıysa hem insanlar hem de Google, Yandex açısından hoş karşılanır. Hemen çıkış demek insanların sitenizde geçirdiği süredir, eğer insanlar hemen sitenizi terkediyorsa Google insanların sitenizde aradığını bulamadığını düşünecek ve hagi arama kelimesinden geldiyse o kelimede sizi alt sıralara atacaktır. Bu yüzden webmaster araçlarıyla insanların sitenizde neler yaptığını inceleyin.

İlginizi Çekebilir:  Kullanıcı Deneyiminin Sıralamaya Etkileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir