Başarılı Blogların Sırları

İnternete ilgisi olan birçok insan web sitesi sahibi olup blog yazmak ister. Fakat belli konuda uzmanlaşmayan veya uzmanlaştığı konuda değil de farklı alanlarda bilgi paylaşmak, para kazanmak isteyen insanların aklında hep aynı soru vardır “Ne hakkında yazmalıyım ?”. Bu sorunun cevabı gayet basit aslında, hangi alana ilginiz varsa o alan hakkında yazın. Yazdıklarınızdan keyif alın, o konuda uzman veya profesyonel olmanıza gerek yok yeterki araştırın ve insanlığa yararlı olmaya çaba gösterin. Eğer mutlu olmadığınız bir işi yapmaya veya devam ettirmeye kalkışırsanız sonucunda daha çok üzüleceksiniz. Bu yüzden blog yazmaktan keyif almaya bakın!

Aşağıdaki soruları sırayla kendinize sorun:

  • Hangi konularda iyiyim?
  • Saatlerce başından kalkmadan yapabildiğim işler hangisi?
  • Gündelik yaşantımda hangi işleri yaparken keyif alıyorum?
  • Paylaşmak, emek vermek beni mutlu edecek mi?
  • Diğer insanlar beni hangi konuda takdir ederler?

Bu ve bunlara benzer soruları kendinize sorarak hangi konuda iyi olduğunuzu kestirebilir, mutlu olacağınız iş hakkında blog yazabilirsiniz.

5 Adet Renkli Yıldız Resmi

Başarılı Blog Kurmanın 10 Altın Kuralı

 Hangi Konularda Başarılısınız?

Bazı yetenek ve beceriler doğuştan, bazıları ise sonradan öğrenilir. Futbolcu olabilirsiniz, çok iyi matematik çözebilir veya mükemmel yazılımlar geliştirebilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında başarılı iseniz ve bu konuda paylaşımda bulunmak sizi mutlu ediyorsa, vakit kaybetmeyin hemen paylaşmaya başlayın.

Sizi Ne Heyecanlandırır?

Evde, sokakta veya çalışma hayatınızda size merak uyandıran bir şeyler mutlaka vardır. Programlar, robotlar, köprüler, evler veya tv programları türünden şeyler. Bu tür şeylerin gelişimi veya yayını sizde heyecan duygusunu oluşturuyorsa bir yerden başlayın.

Hangi İşten Sıkılmazsınız?

Televizyonda hangi tür programları hiç sıkılmadan izliyorsunuz? İnternette gezinirken ne yapmaktan sıkılmazsınız? Veya okumayı sevdiğiniz kitaplar, dergiler var mı? Yapmaktan keyif aldığınız, sıkılmadan gerçekleştirdiğiniz eylemleri hatırlayın. Bunlar hakkında hoş siteler oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  WordPress İçindekiler Tablosu Eklentileri (Table of Contents)

Gizli Bir Hayaliniz Var Mı?

Her insanın gizliden gizliye merak duyduğu bazı şeyler olabilir. Örneğin, öğretmen olsanız bile mühendislik alanına hayranlık duyabilirsiniz. Veya ilerde milletvekili olmak istiyorsunuzdur. Bu konular hakkında araştırmalar yapıyor ve keyif alıyorsanız bu madde size bir ipucu olsun.

Tavsiye İsteyin

Yukarıdaki ipuçlarına bakıp bir liste hazırladığınızı varsayalım. Bu listede eleme yöntemi uygulayın. Heyecanlandırıcı olanı ve keyif aldığınızı orantılayıp en iyi sonucu elde etmeye çalışın. Sonuçta elinizde kalan konular hakkında profesyonellerden yardım alın. İletişime geçmek için bu tür paylaşımlarda bulunan kişilere özel mesaj veya mail atabilirsiniz.

Listeyi Kısaltın

Eğer çok uzun bir lise yaptıysanız hepsi hakkında blog açabilirsiniz. Fakat bunun için çok fazla emek ve çok fazla vakit gerekecektir. Bu listeyi kısaltmaya başlayın. Sevdiklerinizi, ilginizi, zamanınızı ve bahsettiğim diğer faktörleri orantılayın. En uygun sonucu daha sonra iyice düşünüp karar verdikten sonra blog haline getirebilirsiniz.

Uygulamaya Başlayın

En iyi yöntem uygulama yöntemidir. Bir işi yapmadan o işten aslında zevk alıp almadığınızı bilemezsiniz. Bundan dolayı ücretsiz veya düşük bütçeli siteler oluşturun. Eğer oluşturduğunuz blog size keyif ve mutluluk sağlıyorsa işi profesyonelliğe döküp, daha kaliteli bloglar hazırlayabilirsiniz.

Korkularınızın Üstesinden Gelin

Birçok kişinin kendine olan güveni eksiktir. Bu tür kişiler ayrıca kaybetme korkusu yaşarlar. Bu tür duygulardan kurtulmanız gerekiyor. Korkularınızın üstesinden yavaş yavaş gelin, özgürce korkmadan paylaşımlarda bulunun (Yasal çerçeveler içerisinde tabi ki).

Zaman Ayırın

Bir konu hakkında blog açmak istiyorsunuz fakat bu projeyi gerçekleştirmeye zaman bulamıyorsunuz. O zaman blogu kesinlikle açmayın. Blog işi gerçekten emek isteyen bir iştir haftada en az 1 yazı paylaşmanız, güncel olmanız gerekir. Haftada birkaç saatinizi bu keyif verici işe ayıramıyorsanız zaten daha önemli işleriniz var demektir. Bu durumda bazı şeylerden fedakarlık yapmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Sitenizden Para Kazanmanın 5 Altın Kuralı

Kişisel Gelişime Önem Verin

Blog yazma konusunda uzman olmayabilirsiniz. Hatta yazdığınız konu hakkında teknik bilgi sahibi de olmayabilirsiniz. Ama kendinizi geliştirmek zorundasınız. Bir şeyler öğrenmek, fikir sahibi olmak, gerekirse insanları bilgilendirmek, mutlu etmek zorundasınız. Bu nedenlerden dolayı kendinizi sürekli geliştirmek, sizi hem özel hayatınızda hem iş yaşantınızda hem de blog yazılarınızda başarıya götürecektir.

Başarılı Bloglar Ne Hakkında Kurulu

Tutku bu işin yarısıdır. Başarılı blog sitelerinin konuları genelde spor, müzik, siyaset, teknolojidir.

Eğer gerçekten blog yazma işini kafaya koyduysanız tutkularınızın peşinden gidin ve yazılarınızı internette paylaşmaya başlayın.

Konfüçyüs Sözü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir