Bilgisayar Komutlarının Elementleri – Özellikleri

Makine Komutlarının Karakteristik Özellikleri

İşlemcinin çalışması, makine talimatları/yönergeleri/komutları veya bilgisayar komutları olarak adlandırılan, çalıştırdığı talimatlarla belirlenir.

İşlemcinin uygulayabileceği farklı komutların toplanması, işlemcinin komut seti olarak anılır.

Her komut, işlemci tarafından yürütülmesi için gereken bilgileri içermelidir.

Bilgisayar Komutlarının Elementleri / Bileşenleri

İşlem kodu: Gerçekleştirilecek işlemi belirtir. Örnek vermek gerekirse ADD(ekle), SUB(çıkar) gibi. İşlem, işlem kodu veya opcode olarak bilinen bir ikili kod ile belirtilir.

Kaynak işleneni (operand) referansı: İşlem, bir veya daha fazla kaynak işleneni, yani işlem için girdi olan işlenenleri içerebilir.

Sonuç işlenen (operand) referansı: İşlem bir sonuç verebilir.

Sonraki komut referansı: Bu, işlemcinin, bu talimatın yürütülmesi tamamlandıktan sonra bir sonraki talimatı nereye getireceğini söyler. Çoğu durumda alınacak bir sonraki komut bir sonraki talimatı takip eder. Bir sonraki talimat için açık referans gerekmez. Açık bir referans gerekirse ana veya sanal bellek adresleri sağlanmalıdır.

Kaynak ve Sonuç İşlenenleri (operands) Dört Farklı Yerden Birinde Olabilir

1-) Ana veya Sanal Bellek => Bir sonraki talimat referansında olduğu gibi, ana veya sanal bellek adresi sağlanmalıdır.

2-) İşlemci Kaydı => Bir kaç istisna dışında, bir işlemci, makine talimatları tarafından atıfta bulunulabilecek bir veya daha fazla kayıt içerir. Eğer sadece bir kayıt varsa (nadiren) dolaylı olarak o geçerli sayılır. Eğer Birden fazla kayıt varsa (çoğu zaman), her bir kayda bir isim veya numara atanır. Bundan dolayı komut, istenen kayıt numarasını veya kayıt ismini içerme mecburiyetindedir.

3-) İvedi/Derhal(Immediate) => İşlenenin (operand) değeri, yürütülmekte olan komutun bir alanında hazırlanmış bulunur.

4-) Giriş / Çıkış (I/O) Cihazlari => Komut, cihazın modülünü ve cihazı belirtmelidir. Bellek eşlemeli G / Ç kullanılıyorsa, bu başka bir ana veya sanal bellek adresidir.,

İlginizi Çekebilir:  Bilgisayar Komut Tipleri / Türleri

Not: Bir komut işlem bilgisini (opcode) ve adres bilgisini içerir. Belirtilen adresteki veri operand olarak adlandırılır.

“Bilgisayar Komutlarının Elementleri – Özellikleri” Yazısında Bir Yorum Var

  1. Yararlı bir bilgi yazısı olmuş. Arayanların mutlaka işine yarayacaktır. Özet olması anlaşılır olması çok iyi olmuş. Bu konuda Türkçe anlaşılır bir kaynak bulmak dünyanın en zor işi olabilir. Teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir