blockchain

 

Blockchain Nedir?

            İnsanlar dünyada var oldukları ilk günden beri kendilerinde olmayan bir şeyleri üretme veya satın alma yolunu kullanmışlardır. Paranın olmadığı zamanlarda değiş – tokuş yöntemiyle ilerleyen bu işlemler Lidyalıların parayı icat ettiği M.Ö. 7. yüzyıldan sonra tamamen değişti.

            Madeni paralar üretildiğinde pahalı olan hizmet veya malları almak için yeterli gelmemeye başlamış, ayrıca madeni paraları basmak için kullanılan altın ve gümüşler devletler için pahalıya mal olmuş. Daha sonra o zamanın bilim insanları kağıt parayı icat etmişler. Yüzyıllar sonra gelen teknoloji ile birlikte kredi kartları ve online ödeme sistemleri icat edilmiş. Fakat kur farklarından ve online ödeme işlemlerinden hep banka kazançlı çıkmış. Teknoloji daha da ilerledikçe insanlar bu durumun var olmasını kabullenememeye ve tüm dünyanın ortak şekilde kullanacağı bir para birimi üretmeye karar vermişler. Böylece devletlerin tekelinden ve bankalardan bağımsız olan bitcoin para sistemi yaratma fikri ortaya çıkmış. Parayı yönetme işini yani bankanın görevini bu sistemde blockchainyapıyor.

            Blockhain; merkezi değildir, işlem kayıtlarını sürekli olarak tutar. Transaksiyon bir veri tabanıdır. Blockchain alt tarafına sürekli veri eklenen bir sistem şeklinde çalışır. Adı da zaten buna uygun biçimde seçilmiştir. Blockchain’in Türkçe karşılığı blok zinciridir.

 

Bitcoin Blockchain İlişkisi

            Blockchain olmasa bitcoin para sistemi işe yaramazdı çünkü yeni üretilen bitcoinler yalnızca daha önceden oluşturulmuş bitcoinlerle hesaplanabilir. Bu nedenle blockchain sayesinde geçmişteki işlemler belgeleniyor. Blockchain sayesinde big datalar (büyük veriler) kolayca yönetilebilir. Mali işlemler, raporlama ve yönetim maliyetleri en aza indirilir. Ayrıca sistem üst düzey güvenliklidir. Şifreleme ve veri erişim yönetimi sayesinde veri hırsızlığı imkansızdır. Sadece tüm bilgisayarlara yapılan eş zamanlı üst düzey saldırı veri istismarına yol açabilir ama bu teknik olarak imkansızdır. Bu nedenle blockchain geleceğe yönelik bir teknolojidir. Dünyadaki pek çok bilgisayar arasında oluşturulan ağlarda kullanılmaktadır. Bankalardan çok daha fazla güvenlidir. Maliyet, borsa çöküşü, banka soygunu gibi faaliyetler söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir