Bulut Bilişim

Nedir ?

Cloud
Bulut Bilişim

NIST, bulut bilişimini şöyle tanımlıyor: “Minimum yönetim çabası veya hizmet sağlayıcı etkileşimi ile hızlı bir şekilde sağlanabilen ve piyasaya sunulabilen, yapılandırılabilir bir kaynak hesaplama havuzuna sahip, her yerde, uygun ve isteğe bağlı ağ erişimini mümkün kılan bir model.”
Kişiler veya şirketler sadece ihtiyaç duydukları depolama kapasitesi ve diğer hizmetler için ödeme yaparlar. Bulut sağlayıcısı ayrıca güvenlik görevini üstlenir.

NIST: Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (ABD)

Bulut Ağı

Nedir ?

Bulut bilişimi sağlamak için olması gereken ağlar ve ağ yönetimi işlevselliğini ifade eder. Sağlayıcı ve müşteri arasında yüksek performanslı ve / veya yüksek güvenilirlikli ağ oluşturmanın sağlanmasıdır.

Daha genel olarak, bulut ağı, internet üzerinden özel hizmetlerden yararlanma, kurumsal veri merkezlerini bir bulutla bağlama, güvenlik duvarlarını ve diğer ağ güvenlik cihazlarını kritik noktalarda kullanarak erişim güvenliği politikalarını uygulama da dahil olmak üzere, bir buluta erişim için gereken ağ özelliklerinin toplanması anlamına gelir.

Bulut Depolama

Nedir ?

Bulut sunucularında barındırılan veri depolama ve veritabanı uygulamalarından oluşur.
İşletmelerin ve bireysel kullanıcıların, ihtiyaçları ile ölçeklenebilen veri depolama alanlarından faydalanabilmelerini ve depolama bileşenlerini satın almadan, bakımını yapmak ve yönetmek zorunda kalmadan çeşitli veritabanı uygulamalarını kullanabilmelerine olanak sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Resource Limit Is Reached Hatası Nedir? Çözümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir