Cython Hakkında

 


Cython
Resim: Kurt W. Smith – Cython
Cython, harici C kütüphanelerini kapsayan, CPython’u mevcut uygulamalara gömme ve Python kodunun yürütülmesini hızlandıran C modülleri için ideal bir dil. (Python içine C kodu gömmemizi sağlar.) Cython, hem Python programlama dili hem de genişletilmiş Cython programlama dili (Pyrex’e dayanan) için optimize edici bir statik derleyicidir. Python için C uzantılarının Python’un kendisi kadar kolay yazılmasını sağlar. Cython, Python ve C gücünü birleştirme imkanı sunar.

(Pyrex: Python modüllerinin oluşturulmasına yardımcı olmak için geliştirilmiş bir programlama dilidir. Söz dizimi Python’a çok yakındır. Amaç, Python programcılarının Python’a olabildiğince yakın olan bir dilde modüllerin arayüzlenmesi için gereken Python destekleyici olmayan kodu yazmasını kolaylaştırmaktır.)

Herhangi bir noktada, C veya C ++ kodları için çağrı yapan Python kodu yazabilirsiniz.
Okunabilir Python kodunu düz C performansına kolayca adapte edebilirsiniz.
Python, Cython ve C kodunuzdaki hataları bulmak için birleşik kaynak kodu seviyesinde hata ayıklamayı kullanabilirsiniz.
Büyük veri kümeleriyle, (örn. çok boyutlu NumPy dizileri) kullanarak verimli bir şekilde etkileşim kurabilirsiniz.
Uygulamalarınızı yaygın olarak kullanılan CPython ekosistemi içinde hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.
Cython dili, ek olarak C işlevlerini çağırmayı, değişkenler ve sınıf özelliklerini, C türlerini destekleyen Python dilinin bir üst kümesidir. Bu, derleyicinin Cython kodundan verimli C kodu üretmesini sağlar. C kodu bir kez üretilir ve daha sonra CPython 2.6, 2.7 (Cython 0.20.x ile 2.4+), 3.3 ve sonraki tüm sürümlerde tüm büyük C / C ++ derleyicileri ile derlenir. PyPy desteği vardır. (PyPy: Python yorumlayıcısı ve jit derleyicidir.)

Cython Kurulumu

 

Anaconda kullanıyorsanız Cython sisteminize kurulu olarak gelecektir. ( Anaconda Kurulumu ) Anaconda kurulu değilse pip üzerinde

pip install Cython

komutuyla kurabilirsiniz.

Yardımcı Kaynaklar:

– Kurulum İçin : https://docs.cython.org/en/latest/src/quickstart/install.html
– Kurulum Dosyaları: https://pypi.org/project/Cython/#description
– Alternatif: https://www.lfd.uci.edu/~gohlke/pythonlibs/#cython

İlginizi Çekebilir:  Yazıya Link (Bağlantı) Ekleme HTML5 Kodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir