Linux dünyası her sene daha da genişliyor. Özgür yazılımların gelişmesi sonucu kullanıcıları da artıyor. Bu yazımda sizler için “En Popüler Linux Dağıtımları”nı listeledim. Bu listeyi sıralamasız şekilde yaptım. Yani bu niye son sırada acaba diye düşünmeyin.

Dağıtımlar Arasında Ne Fark Var?

Farklı ad ile anılan bu dağıtımların hepsi Linux Kernel (Çekirdek) kullanır, fakat hitap ettikleri kitle, sundukları görünüm, kullanılacak araçların dağıtımı gibi nedenler bu dağıtımları farklı kılar.

  • Ubuntu

Ubuntu, Linux dünyasında yıllardır varlığını sürdüren bir dağıtım. Kullanıcı dostu olarak bilinir. Unity masaüstünü kullanır. Ubuntu’yu yüklediğinize gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir işletim sistemine kavuşmuş oluyorsunuz. LibreOffice, Firefox, Sudoku ve Satranç uygulamaları yüklü halde geliyor. Eğer Unity masaüstünü beğenmezseniz LXDE, Mate veya XFCE masaüstü görünümüne sahip diğer Ubuntu dağıtımlarını yükleyebilirsiniz.

Linux Ubuntu

  • CentOS

Meşhur Red Hat Enterprise Linux’un ücretsiz sürümüdür. Yeni başlayan kullanıcılara da uygun olan sistem aynı zamanda çeşitli işletmeler için de yaygın olarak kullanılıyor. Sıkça sunucularda kullanılan CentOS sürekli güncel kalması, güçlü güvenlik duvarına sahip olması gibi özelliklere sahip.

Linux CentOS

  • Debian

Dünyadaki en popüler dağıtımlardan biri olan Debian, Ubuntu ve diğer bir çok Linux dağıtımının temelini oluşturuyor. Debian kurulduğu anda bir kullanıcının ihtiyacı olan +32.000 ücretsiz paketle birlikte geliyor. Yeni başlayan kullanıcılar için mükemmel bir Linux dağıtımı olan Debian aynı zamanda profesyoneller içinde vazgeçilmez bir sistem.

Linux Debian

  • Arch Linux

En stabil işletim sistemlerinden biri olan Arch Linux Rolling Release modelini kullanıyor. Kullanıcılarına sürekli güncel yazılımları vaat eden bu dağıtımı kurmak biraz zor çünkü Arch Linux komut satırından kuruluyor. Yeni başlayanlara pek tavsiye edilmeyen bu dağıtımı Orta seviye kullanıcılar mutlaka denemeli.

Arch Linux

İlginizi Çekebilir:  Kodlama Nedir? Kod - Programlama Öğren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir