Şifreler günümüz hayatında vazgeçilmez konumdadır. İnternette sitelere girişler için kullandığımız hesapların şifreleri, bankamatik kart şifrelerimiz, paraları, önemli bilgileri sakladığımız kasaların parolaları ve hatta evlere giriş için kullandığımız şifreler.

Güçlü Şifre

Peki güçlü şifre nasıl oluşturulur? Bir şifrenin zorluğu nasıl belirlenir?

Tahmin, deneme yanılma veya programlarla deneme yanılma yoluyla çözülemeyecek kadar karışık ve zor olan şifrelere güçlü parola denir.

Mümkünse genelde en az 8 karakterden oluşması gerekir.
Alfabedeki harflerle birlikte, rakam ve “%, &, |” gibi özel karakterler içermelidir.
Büyük ve küçük karakterler aynı parola içerisinde kullanılır.
Kullanıcı adınızı, isminizi, doğum tarihinizi, yaşınızı, telefon numaranızı, annenizin, babanızın veya eşinizin isimlerini/yaşını vb. bilgileri içermemelidir. Böyle şifreler sizin hakkınızda bilgi sahibi olan kişiler tarafından deneme yanılma yoluyla çok kolay şekilde çözülür. Ardarda gelen kelime ve rakamları kullanmayın. 123456 klmnopr veya dfghjkl gibi.

Nasıl Şifre Oluşturabilirim?

Gündelik olarak aklınızda tutabileceğiniz bazı kelimelerin baş harflerini bir araya getirebilir ve aralarına özel karakterler ekleyebilirsiniz. Örneğin: @Bi+Com$sifRe “biledu.com, şifre” kelimelerinden çok güçlü çözülmesi zor bir parola elde ettik sizde buna benzer şeyler deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  eSATA Nedir? Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir