Zararlı Backlink Yöntemleri

Google gibi arama motorları, gelişen teknoloji ile birlikte tarama robotlarını yapay zeka ile güçlendirmeye başladılar. Çalışkan mühendislerinin sürekli geliştirdikleri algoritmalar sayesinde internet dünyasındaki zararlı siteler yavaş yavaş yok ediliyor. Google bu gereksiz sitelere bir ağır darbeyi de kullandıkları bağlantı sağlama yöntemlerini çökerterek yaptı.

Yıldız 2 tane

Zararlı Backlinkler Nasıl Fark Edilir ?

Gerek Google’ın gerekse Yandex, Bing gibi arama motorlarının açıklamalarına dayanarak bir takım uyarılarda bulunabiliriz.

Satın Alınan Linkler

Çoğu internet sitesi sahibinin hem satın almakta hem de satmakta çekinmediği bu linkleri kesinlik kullanmayın. Ne alan, ne de satan taraf olun. Google ilk yıllardan itibaren bu olayı kesinlikle tasvip etmediğini açıkladı. 2013 yılında ise bu tür linkler içeren ve satın alan sitelerin banlanacağını açık bir dille bildirdi.

Kalitesiz Sitelerden Sağlanan Backlinkler

Bundan birkaç yıl öncesine kadar her bağlantının önemi vardı fakat artık bu durum böyle değil. Kalitesiz, otoritesi düşük sitelerden alınan linkler size yarardan çok zarar sağlamaya başladı, hatta öyle bir durum oluştu ki rakipleriniz size zarar vermek için bile bu uygulamaya başvurdu. Bu yüzden düşük kaliteli dizin, toplist sitelerinden ve kendini güncellemeyen bloglardan, forumlardan bağlantı almamanız sizin yararınızadır. Olmaması olmasından daha olumlu etki yaratacaktır.

Link Wheels Gibi Doğal Olmayan Yöntemler

Link Wheels: Kısaca anlatmak gerekirse bu işlemde otoritesi yüksek olan sitelerden kendi sitenize bağlantı sağlarsınız (Facebook, Twitter, Google+, Blogger, WordPress gibi). Daha sonra backlink sağladığınız bu platformlar arasında da bir backlink ağı oluşturursunuz. Yani Blogger ve WordPress hesabınızdan ana sitenize link verirsiniz ardından da bu iki platform arasında birbirine link sağlarsınız. Böylece bir zincir oluşur.

Bu yöntem 2010 yılında oldukça popülerdi. Artık pek bir işe yaramamakta. Arama motorları geliştirdikleri algoritmalar sayesinde bu türden olan link bağlantılarını değersizleştirmeyi başardı. Bu yüzden yapılan çalışmalar sitenize sadece kısa süreli bir etki sağlayacaktır. Her birinden sadece ana siteye link alsanız da aynı etki sağlanacaktır. Zincir artık ekstra bir etki yaratmıyor. Fakat bu yöntemin şu anda bilindik bir zararı yok. Tabi fazlasının zarar olduğunu da bilmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Yorum Backlink

Zararlı Link Temizliği

Bir hata yaptınız ve zararlı linkler oluşturdunuz veya rakibiniz size darbe vurmak için spam sitelerden size link sağlamaya başladı. Hemen harekete geçmeniz gerekiyor aksi halde çok geç olabilir. Bunun için Google Webmaster Tools içerisinde yer alan Disavow aracını kullanabilirsiniz. Bu araç sitenize verilen linkleri reddetmenizi sağlıyor.

Peki Neden Hala Linkler Satılıyor?

Birçok işletme doğal yollardan sağlayamadığı bu linkleri ucuz bir miktar para vererek halledeceğini düşünüyor. Hatta bu yöntemi uygulayan sözde SEO şirketleri bile mevcut. Bu türden ucuz yoldan link kazanarak kar ettiğini düşünen işletmelere üzülerek söylüyorum ki aslında zarar ediyorsunuz. Bu yanlışı devam ettirmeyin.

5 Adet Renkli Yıldız Resmi

Nasıl Link Kazanacağız O Zaman?

Çok kolay. Kaliteli içerikleriniz sayesinde, bilgilendirici paylaşımlarınız sayesinde. Otoriter sitelere dikkat edin hepsi kaliteli içerik üreten platformlardır. Bu bir tesadüf değildir. Siz de güncel, kaliteli paylaşımlarınız sayesinde doğal backlinkler kazanabilirsiniz. Sizin paylaşımlarınızı sosyal medyada, kendi sitesinde paylaşan kişiler sayesinde hem ziyaretçiniz, müşteriniz artar hem de siteniz link kazanmış olur ayrıca tamamen doğal.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir