Kodlama / Programlama Nedir?

Bir sorunu çözüme kavuşturmak veya herhangi bir işimizi kolaylaştırmak için teknolojik aletlerde kullanacağımız programlara ihtiyaç duyarız. Bu programlar sıralı komutların birleşiminden meydana gelir. Bu komut dizisi ise kodlardan oluşur. Bir kod tek başına program oluşturabilir fakat işlevsel değildir. Bir program işlevsellik, çok yönlülük kazandığında en az birkaç satır koddan oluşmuş demektir.

Program kodlamak (yazmak) için üretilmiş bazı programlama dilleri vardır. Bu diller sayesinde yapılan kodlamaların daha anlaşılır olmasının yanı sıra ihtiyaca göre de dil seçebilirsiniz.

Kodlama Nedir?

Kodlama Neden Önemli?

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bile giren kodlama dersleri günümüzün en gerekli ihtiyaçlarından biri olmuştur.

Şirketler artık internet dünyasından yer kapabilmek için milyarlarca dolar para harcıyorlar, bunlar için yazılımlara, programlara ihtiyaçları var. Yazılımlar hayatımızı kolaylaştırıyor. Yapay zeka, makine öğrenmesi, nesnelerin interneti gibi kavramlar endüstri 4.0 ile daha da önem kazandı, şirketler bu teknolojiyi bilen yazılımcılar için yine milyarlarca dolar ödüyorlar. Ödenen paraların karşılığını tabiki kat kat alıyorlar. Değişen dünyanın bir parçası olmak, ürünleri daha verimli kullanmak için programlama öğrenmek şart.

Kodlama / Programlama Dilleri Nelerdir?

Programlama dilleri seviyelerine göre birbirinden ayrılır. 3 seviye dil vardır.

Düşük (Alt) Seviye Diller

Makine diline oldukça yakın dillerdir. Bilgisayara daha fazla hakim olma imkanı verir. Bu dili kullanacak kişinin mikroişlemciler hakkında üst düzey bilgi sahibi olması gerekir.

 • Assembly Dili bu kategoride yer alır.

Orta Seviye Diller

Bu dillerle hem alt seviye hem de üst seviye program kodlanabilir. Alt seviye dillere göre daha anlaşılır olması büyük bir artıdır.

 • C Dili bu kategoride kendisine yer bulur.

Yüksek (Üst) Seviye Diller.

Donanım mimarisinden bağımsız dillerdir. Anlamsal olarak bir bütünlüğe sahiptirler ve kolay anlaşılır yapıda yazılırlar. Belirli fonksiyon etrafında çalışırlar. Bu sayede yüksek seviye diller kolay öğrenilebilir ve kolay uygulanabilir.

 • Java
 • JavaScript
 • Objective C
 • Visual Basic
 • Pascal
 • Perl
 • PHP
 • Python
 • Prolog
 • Ruby
 • Swift gibi en popüler diller bu kategoride yer alır.
İlginizi Çekebilir:  Endüstri 4.0 Nedir?

Kodlama Nasıl Öğrenilir? Nereden Başlamalıyım?

Kodlama yapmayı, program üretmeyi gözünüzde büyütmeyin. Bu işe başlamadan önce bazı soruları kendinize sorun.

Ne hakkında program yazmayı istediğinizi kendinize sorun, web tabanlı bir uygulama mı veya masaüstünde çalışan bir uygulama mı yazmak istiyorsunuz yoksa Android & IOS platformlarında çalışan bir uygulama mı kendinize bunu sorun ona göre seçimde bulunun.

Python Programlama

Daha yeni, ihtiyaçları daha iyi karşılayan, güzel bir kod yazım dizimine sahip Python dilini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Python Language son zamanların en çok öğrenilen ve kullanılan dilleri arasında birinci sırada.

Kurs veya Kitap Satın Alabilirsiniz

Udemy, Google Developers, Code.org, edX, Codeacademy gibi sitelerden ücretli veya ücretsiz kurslar edinebilirsiniz. Online olarak bu kurslara sahip olabilirsiniz kitap satan sitelerden programlama kitapları satın alabilirsiniz. Sitemizde Programlama İlgili Yazılar Bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir