MozRank Resim

MozRank Kavramı Nedir?

MozRank, Google’ın artık kullanmadığı PageRank algoritmasının Moz versiyonudur. Daha çok diğer internet sitelerinden, sayfalara veya ana alan adına alınan linklere ve site içi optimizasyona dayalı olarak hesaplanır. Bu değerin yükselmesi için backlink kazandığınız sayfaların da MozRank değerinin yüksek olması gerekir.

MozRank değeriniz 1 ile 10 arasında değişebilir. Yeni açılan siteler için bu değer genelde 1 – 2 puan arasında başlar. Bu değeri 5 puana kadar çıkartmak kolaydır fakat daha yukarıya doğru çıkıldıkça bu puanı arttırmak sizin için daha da zorlaşacaktır.

MozRank Nasıl Hesaplanır?

Bu puanın hesaplanması için 200’den fazla kıstas vardır. Bunların hepsi açıkça bilinmese de çoğu açıklamaların birleşiminden kendimize pay çıkartabiliriz. Aşağıdaki maddeler bazı açıklamalardan, resmi siteden ve İngilizce kaynaklardan edindiğim bilgiler.

On Page SEO (Site İçi)

 • URL yapısı. – Kalıcı bağlantı optimizasyonu.
 • İndex sayısı. – Genelde Google’da olan indekslenmiş sayfa (yazı, resim vb.) sayınız.
 • Domain yaşınız. – Alan adınızın eski olması sizi daha güvenilir yapar.
 • Site içi linkler. – Doğru yapılandırılmış linkler.
 • 404 Sayfa sayısı. – İçeriklerin silinmemiş olması önemlidir.
 • Hatasız ve Responsive tema. – Bu tür temalar herkesin hoşuna gider.
 • Başlıklar. – Anahtar kelime içeren düzgün başlıklar etkilidir.
 • Heading etiketleri, renkli, italik ve altı çizili yazılar. – Bu tür yazılar daha dikkat çekici olur yazınızda en az bir kere bu özelliklerde birine uyan kelime grubu yazın.
 • Sitemap. – Sitemap sitenizin daha hızlı taranması, yapının daha kolay anlaşılması için gereklidir.
 • İçerik kalitesi. – SEO’ya uygun kaliteli içerik girmek MozRank değerini arttırır.

Off Page SEO (Site Dışı)

 • Backlink. – Kalitesi ve MozRank değeri yüksek sitelerden kazanılan linkler her yönden faydalıdır.
 • Sosyal medya. – Sosyal medyanın gücü her şeye yansımaya başladı.
 • Popülerlik. – Popülerlik yaratın. Bunun için yukarıda belirttiğim sosyal medya yöntemini kullanabilirsiniz veya Adwords gibi reklam verme platformlarını kullanabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Flickr'dan Backlink Nasıl Alınır?

Bu ve buna benzer 200 farklı kriteri düzgün yapılandırmak SEO ve MozRank değerinizi arttırır.

MozRank Nasıl Arttırılır?

Uçan Roket Gif ResmiBu değeri yükseltmek yeni açılan siteler için daha kolaydır fakat 5 puan ve üstündeki internet sitelerini daha da yukarı tırmandırmak daha fazla beceri ve vakit isteyecektir.

 1. Site içi SEO uygulayın. – Site içi optimizasyon zaten sizin için ilk adım olmalı. Sayfalar arası bağlantılar, düzgün ve hatasız bir tema, ulaşılabilir ve erişilebilir yapı gibi ayarlar düzgün şekilde oluşturulmalı.
 2. MozRank değeri 5 ve üstü olan sitelerden backlink kazanın. – Bu tür siteler genelde kaliteli içerik oluşturan, otoriter ve ziyaretçisinin çok olduğu sitelerdir.
 3. Kaliteli içerik üretin. – Eğer içerikleriniz SEO yönergelerine uyuyorsa bu derecelendirme yöntemi sizin için olumlu yönde ilerleyecektir. Bu türden içerikler genelde 300’den fazla kelimeden oluşur, düzenlidir ve en az bir adet destekleyici resim içerir.
 4. Popülerliğinizi arttırın. – Sosyal medyada veya reklamlarla sitenizin popülerliğini arttırırsanız MozRank değeriniz artar.

MozRank Değerini Nasıl Ölçebilirim?

Arama motoruna (Bing, Yandex, Yaani ve Google …) “MozRank Checker” yazarak bir dizi siteye kendiniz de ulaşabilirsiniz fakat referans olması açısından birkaç siteyi size tavsiye edebilirim.

https://www.checkmoz.com/

Yıllardır aktif olan bu site doğru sonuçları hızlı bir şekilde sunuyor.

https://smallseotools.com/mozrank-checker/

Small Seo Tools sitesi internette görebileceğiniz en komple sitelerden biridir. İçerisinde işinize yarayacak bir sürü SEO ve ölçüm aracı barındırır. Yine bu siteden çeşitli değerlerinizi hızlı ve kolay bir biçimde ölçebilirsiniz.

Moz İnfografik

Mozrank İnfografik Resmi

“MozRank Nedir? Nasıl Yükseltilir?” Yazısında Bir Yorum Var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir