Nginx Nedir?

nginx


NGINX, ters proxy, önbellekleme, yük dengeleme, medya akışı ve daha fazlası için açık kaynaklı bir web sunucusu yazılımdır. Maksimum performans ve istikrar için tasarlanmış bir web sunucusu olarak yayınlanmaya başlanmıştır. HTTP sunucusu özelliklerine ek olarak, NGINX ayrıca e-posta için bir proxy sunucusu (IMAP, POP3 ve SMTP) ve HTTP, TCP ve UDP sunucuları için bir ters proxy aynı zamanda yük dengeleyici olarak işlev görebilir.

Igor Sysoev (Rus Yazılım Mühendisi), 1999 yılında, mevcut web sunucularının C10K problemini çözmek için NGINX’i yazdı. Çözüm odaklı, asenkron mimarisi ile NGINX, mevcut en hızlı web sunucusu yazılımı oldu.

Projeyi 2004 yılında açık kaynaklı hale getirdikten ve kullanımının katlanarak arttığından sonra, Sysoev, NGINX’in sürekli gelişimini desteklemek ve NGINX Plus’ı kurumsal müşteriler için tasarlanmış ek özelliklere sahip ticari bir ürün olarak pazarlamak için NGINX Inc.’in kurucu ortaklarından biri oldu. Bugün, NGINX ve NGINX Plus, yüz binlerce bağlantıyı aynı anda işleyebilecek güçte.

NGINX’in ana hedefi, en hızlı web sunucusunu oluşturmaktı ve bu mükemmelliği sürdürmek, projenin hala hedefi. Nginx şu an APACHE ve diğer web sunucularının performans olarak önündedir. NGINX’in ilk sürümlerinden bu yana, web siteleri basit HTML sayfalarından dinamik, çok yönlü içeriğe doğru evrilmiştir. Nginx bununla birlikte kendini geliştirmiştir ve şimdi, WebSocket, HTTP / 2 ve çoklu video formatlarının (HDS, HLS, RTMP ve diğerleri) akışı dahil olmak üzere modern Web’in tüm bileşenlerini desteklemektedir.
Yüksek hacimli bağlantıların üstesinden gelebileceğinden, NGINX genellikle gelen trafiği yönetmek ve sunuculara dağıtmak için ters proxy ve yük dengeleyici kullanır.

Reverse Proxy (Ters Proxy)
Kısaca vekil sunucu olarak adlandırabiliriz, gelen istekleri sunucu adına alır ve istekleri karşılayarak sunucuya iletir, dönen cevapları ise istemciye iletir.

İlginizi Çekebilir:  10 Adet Ücretsiz Yapım Aşamasında Sayfası

Load Balancing (Yük Dengeleme)
Üzerinde bulunan ekstra yükleri diğer sunuculara dağıtarak işlemleri birden fazla makineye dağıtır böylece işlemin daha kısa sürede halledilmesini sağlar.

nginx proxy

NGINX’i Kimler Kullanıyor ?

NGINX Plus ve NGINX, Dropbox, Netflix ve Zynga gibi yüksek trafikli web siteleri tarafından kullanılan sınıfının en iyisi web sunucusu ve uygulama dağıtım çözümleridir. Dünya çapında 409 milyondan fazla web sitesi, içeriklerini hızlı, güvenilir ve güvenli bir şekilde sunmak için nginx kullanıyor.

Kurulumlar

macOS Üzerinde Nginx Kurulumu

Homebrew sayesinde kurulumu yapabiliriz.

brew install nginx

İşlem tamamlanınca sunucuyu çalıştıralım.

sudo nginx

Kurulumu doğru yaptıkysanız web browser üzerinde http://localhost:8080 adresinden sunucuyu görebilirsiniz.

Ubuntu ve Türevleri Üzerinde Nginx Kurulumu

Terminale

sudo apt-get update
sudo apt-get install nginx

komutlarını sırayla yazın.

Sonrasında port kontrolü yapmalıyız.

sudo ufw app list

Cevap olarak aşağıdaki listeyi almamız gerekir:

Nginx Full
Nginx HTTP
Nginx HTTPS
OpenSSH

İzinleri ayarlayalım ve sunucunun durumunu görüntüleyelim.

sudo ufw allow 'Nginx HTTP'
sudo ufw allow 'Nginx HTTPS'
sudo ufw status

Eğer sunucu aktif değilse aşağıdaki kodları sırayla yazalım.

sudo systemctl status nginx
sudo systemctl start nginx

Kurulumu doğru yaptıkysanız internet tarayıcınız üzerinde http://serveripadress:8080 adresinden sunucuyu görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir