Bu yazımızda programlamaya giriş yapanlar için Python’a kısaca giriş yapacağız. Daha önceden başka dillerde çalışmış olanlar bu dile kolayca adapte olabilirler.

 

Python Nedir ?

Guido Van Rossum (Programcı – Hollandalı) tarafından geliştirilmiş açık kaynaklı programlama dilidir. 1990’lı yıllarda kodlanmaya başlanan bu dil halen geliştirilmektedir.

 

Neden Python Dili ?

Kolay öğrenilir ve kolay anlaşılır.

Temiz söz dizimine sahip olduğu için daha okunaklıdır ve daha hızlı yazılır.

Bazı dillerin aksine derleyiciye ihtiyaç duymaz.

 

Kurulum

Python’da program yazmak için çok fazla araç gerece ihtiyacınız yoktur. Bir metin editörü ve Python yorumlayıcısı size yeter. Editörde programı yazıp, yorumlayıcı sayesinde dosyayı çalıştırabilirsiniz.

Text editor olarak notepad++, emacs, gedit, sublime text editor gibi programları deneyip size en uygun olanını kullanabilirsiniz.

Python yorumlayıcısını resmi sitesinden indirebilirsiniz. (https://www.python.org/) Windows, Linux, MacOS gibi farklı dağıtımlarda stabil çalışan bir Python derleyicisi vardır. Bir dağıtımda yazdığınız program diğer platformlarda aynı şekilde çalışır. Örneğin Windows’da yazılan Python programı Linux’da da çalışır.

Linux tabanlı bilgisayarlarda bu dil önceden yüklü gelir yine de her ihtimale karşı kontrol edin.

Python kullanmak ve program kodlamak için temel olarak bunlar yeterlidir Tümleşik geliştirme ortamlarını kendinizi geliştirdikçe deneyebilirsiniz. İleri seviyede, ihtiyaç duyulan modüllerin kurulu olarak geldiği Anaconda, Canopy gibi dağıtımları da deneyebilirsiniz.

 

İlk Kullanıma Giriş

>>> işareti Python’un bir komut beklediğini belirtir. Komutu yazdıktan sonra işlenmesi için Enter tuşuna basmanız gerekmekte.

Her programlama gibi Python’da temel işlemlerini yerine getiriyor. Etkileşimli modda 2+2 yazıp enterlarsanız “4” sonucunu alırsınız. Fakat bir programın içinde 2+2’nin sonucu ekrana yazılmaz bunun için print() komutuyla ekrana bastırmanız gerekmekte.

Python Giriş

Basit Program Yazalım

Not: float ondalıklı sayıların değişkenidir. Tam sayıları da kapsar. Sadece tam sayı almak için int kodunu yazabilirsiniz fakat ondalıklı bir değer girildiğinde program hata verecektir. İnput ise kullanıcıdan veri almak için kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Cython Nedir? Cython Kurulumu

 

Degisken1 = float(input("Bir sayı girin: "))

Degisken2 = float(input("Bir sayı girin: "))

print("Ortalama:", ((Degisken1+ Degisken2)/2)

Bu kodları bir metin belgesine yazıp uzantısını .py olarak kaydedin. Dosyayı açtığınızda size sırayla 2 kere “Bir Sayı Girin:” şeklinde bir alan açacak ve girilen sayıların ortalamasını bulup ekrana basacaktır.

 

Tümleşik Geliştirme Ortamları (IDE)

Bu programlar sizin kod yazmanıza yardımcı, ekstra bilgiler içeren programlardır. Yeni kullanıcıların kullanması pek tavsiye edilmez çünkü küçük yazım hatalarını kendi düzeltir. Python’da en bilinen ve en çok kullanılan IDE PyCharm’dır.

 

IDLE

IDLE, Python’la birlikte gelen basit IDE’dir. Çok fazla imkan sağlamaz. Yeni başlayan kullanıcılar için idealdır.

Python’u kavramak için ilk önce temel matematik işlemlerini, printleri öğrenmeniz sizin için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir