Böyle bir hata ile internet sitelerini gezerken karşılaşırız. Muhtemelen görünümü de aşağıda bulunan resimdeki gibi olacaktır.

Resource Limit

Nedir ?

Sizin siteniz için limitli bir şekilde ayrılan İşlemci/Ram gibi kaynakları aşırı kullandığınızı belirtir.
Sunucu hatasıdır. (Protokoller ve Katmanlar yazımızda “Hyper-Text Transfer Protocol (HTTP)” kısmında bulunan yanıt kodlarından genel olarak hangi kodun neden kaynaklandığına bakabilirsiniz.)

Neden Kaynaklanır ?

Web sunucularında kullanabilir İşlemci, Ram, I/O gibi kaynaklar belirli limitlerle firma sahipleri tarafından sınırlandırılmıştır. Bunun asıl amacı sunucuda barınan bir sitenin, sunucudaki bütün kaynakları tüketip diğer sitelere erişimin kesilmesine sebep olmasına engel olmaktır.

Cloud, dedicated gibi servisler kullandığınızda bu hatayla karşılaşmasanızda sitenize erişim sorunu veya sitelere geç bağlanma sorunu yaşayabilirsiniz.

– Kötü kodlamış yazılımlar, temalar veya altyapılar.
– Sahte yazılımlar.
– Gereksiz veritabanı sorguları.
– Gereğinden fazla kurulan eklentiler.
– Ziyaretçi sayısının fazla olması.
– Kaynağı çok tüketen yazılımları düşük kaynaklı web hosting üzerinden yayınlamak.
… Gibi maddeler sıralanabilir.

Nasıl Çözülür ?

– Yazılım, tema sahibiniz ile görüşebilir ve optimizasyon sağlamasını isteyebilirsiniz.

– WordPress gibi hazır bulunan yazılımlardan herhangi birini kullanıyorsanız gereksiz eklentileri kaldırın, resimleri ve videoları küçültün, cache eklentileri kullanın ve orijinal temalar kullanın.

– Siteniz çok fazla kaynak tüketecek yazılımlar veya dosyalar içerebilir. Örneğin: İndirme yapılması gereken dosyalar vardır ve bu dosyaların siteniz üzerinden indirilmesini isteyebilirsiniz. Bu işlem çok kaynak tüketilmesine sebep olacaktır ve sitenize erişimi kısıtlayabilir. Bundan dolayı daha büyük bütçeli/kaynaklı bir altyapıya geçmeniz gerekir. Cloud sunucular gibi. (Cloud-Bulut Sunucular)

– Ziyaretçiniz bir anda artış göstermişse ve kaynaklar tüketilmeye başlanmışsa hosting hesabınızı yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Bulut Bilişim - Bulut Ağı ve Depolama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir