Son zamanlarda WordPress kullanan sitelerde oldukça popüler olan ve Google tarafından da olumlu olarak karşılanan bir eklenti olan, TOC yani Türkçe karşılığı olarak İçindekiler Tablosu mutlaka sizin de dikkatinizi çekmiştir.
Bu tablonun asıl amacı yazının içindeki h etiketleri ile belirlenmiş başlıklara kısa yol oluşturmaktır. Oluşturan kısa yollara tıkladığınız zaman ekran o başlığın olduğu kısma doğru kayar. Uzun yazılar ürettiğiniz zaman insanların aradığına daha kolay ulaşması bu eklenti sayesinde mümkün olmakta. İçerik tablosu sayesinde daha etkileşimli sayfalar oluşturabilirsiniz.

Google’da İçindekiler Sayfası’nın Görünümü

içindekiler Google

Görüldüğü gibi Google‘da bir arama yaptığınızda çıkan sonuçlardaki siteler eğer İçindekiler Tablosuyla içeriklerindeki başlıkları belirtiyorsa bu başlıklardan bazıları küçük mavi şekilde arama sonuçlarında yer alıyor. Bu linke tıkladığınız zaman direkt olarak o başlıktan yazıyı okumaya başlıyorsunuz.
Sitemizde de bu eklentiler kullanılıyor. Demo olarak hemen alt taraftan inceleyebilirsiniz.

En iyi 7 WordPress İçindekiler Tablosu Eklentisi – TOC Plugin –


7- f(x) TOC Eklentisi

fx toc eklentisi

f(x) TOC , [ toc ] kodu sayesinde yazılarınıza içindekiler kısmı eklemenizi mümkün kılıyor. Eklenti tüm h1, h2, h3, h4, h5, h6 başlıklarını ayrıştırıyor.

– https://tr.wordpress.org/plugins/fx-toc/

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına f(x) toc yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.


6- CM Table Of Contents Eklentisi

CM Table Of Contents

CM Table Of Contents‘da üst bilgiler kısmını ve css kodları kullanarak içindekiler kısmını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Eklentinin 2 sürümü -ücretli ve ücretsiz olarak- bulunuyor. Ücretsiz olanında bazı extra özellikler kullanılamıyor olsa da gayet yeterli bir eklenti. Kısa kod sayesinde yazılarınıza içerik tablosu ekleyebilirsiniz.

– https://wordpress.org/plugins/cm-table-of-content/

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına CM Table Of Contents yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.


5- Simple TOC Eklentisi

simple toc eklentisi

Simple TOC yazılarınızın veya sayfalarınızın içerisine kısa bir kod ekleyerek kullanabileceğiniz, adı üstünde basit bir eklenti. Fakat bazı temalara ve WordPress sürümlerine uyumluluk sağlayamıyor ve tasarımlarda bozulmalara neden oluyor. Kullanmadan önce test etmenizi tavsiye ederiz.

– https://wordpress.org/plugins/bainternet-simple-toc/

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına Simple TOC yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.


4- Table of Content Eklentisi

table of content eklentisi

Table Of Content‘i nerede kullanmak isterseniz kısa kodunu yine o sayfaya uygulayıp kolayca kullanabilirsiniz. Stabil bir eklentidir. Listedeki çoğu eklenti gibi uzun zamandır güncelleme almadı fakat son sürüm WordPress sitelerle uyumludur.

– https://wordpress.org/plugins/content-table

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına Table of Content yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.


3- HM Content TOC Eklentisi

hm content toc içerk eklentisi

HM Content TOC Eklentisi‘da diğerleri gibi İçindekiler Tablosu oluşturmanıza yardımcı olur. Bu tablodaki başlığın linkine tıkladığınızda içeriğinizde oluşturduğunuz o başlığa gidersiniz. WordPress’in son sürümüyle uyumludur. Kullanıcılardan 5 üzerinden 3.5 puan almıştır. Kısa kod ile kullanılıyor.

– https://wordpress.org/plugins/hm-content-toc/

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına HM Content TOC yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.


2- Fixed TOC Eklentisi

fixed toc eklentisi

Fixed TOC CodeCanyon üzerinden satın alabileceğiniz, $20 dolar ücreti olan mükemmel bir eklenti. Diğerlerine göre daha stabil ve daha özelleştirilebilir olması verdiğiniz paraya değiyor.

https://codecanyon.net/item/fixed-toc-wordpress-plugin/7264676

adresinde isterseniz satın alabilirsiniz.


1- Table of Contents Plus

table of contents plus içindekiler eklentisi

Kendi sitemizde de kullandığımız bu eklenti ücretsiz olarak sunulan en iyi eklenti. Hem stabil hem özelleştirilebilir olması onu vazgeçilmez yapıyor. Demosunu yazı başlangıcında görebilirsiniz.

– https://wordpress.org/plugins/table-of-contents-plus/

adresinden indirebilir veya admin panelinizdeki Eklenti Ekle kısmına Table of Contents Plus yazarak eklentiyi kurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Endüstri 4.0 Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir