Entegre devre teknolojisinin bilgisayarlara ilk uygulaması, entegre devre yongaları dışında işlemcinin (kontrol ünitesi ve aritmetik ve mantık birimi) oluşturulmasıydı. Ancak aynı teknolojinin, bellek oluşturmak için kullanılabileceği de anlaşıldı.

1950’ler ve 1960’larda, bilgisayar hafızasının çoğu, her biri on altı inçlik bir çapa sahip olan ferromanyetik küçük halka malzemelerden yapılmıştı. Bu halkalar, bilgisayarın içindeki küçük ekranlarda asılı kalan ince tellerin ızgaraları üzerinde sıkışmıştı. Manyetize edilmiş bir şekilde, bir halka (çekirdek olarak adlandırılır).

Manyetik çekirdekli bellekler oldukça hızlıydı; hafızada saklanan bir bitin okunması saniyenin milyonda biri kadar sürdü. Ama pahalıydı. Tahrip eden okuma şekli kullanıldı: Bir çekirdek okuma eylemi, içinde saklanan verileri siliyordu. Bu nedenle, veriler çıkartıldıktan hemen sonra eski haline getirmek için devreleri yeniden kurmak gerekliydi.

Daha sonra, 1970 yılında Fairchild ilk nispeten kapasitif yarı iletken hafızayı üretti. Bu çip, tek bir çekirdekte 256 bit hafıza tutabiliyordu. Tahribatsızdı ve çekirdekten çok daha hızlıydı. Bir bit okuması saniyenin sadece 70 milyarda biri kadar zaman aldı. Bununla birlikte, bit başına maliyet, çekirdekten daha yüksek oldu.

1974’te, etkileyici bir olay meydana geldi: Yarı iletken belleğin bit başına fiyatı, çekirdek bellek başına fiyatın altına düştü. Bu, birkaç yıl öncesinden daha büyük ve daha pahalı makinelerin bellek boyutları ile daha küçük, daha hızlı makinelere giden yolu açmıştır. Bellek teknolojisindeki gelişmeler, daha sonra tartışılacak olan işlemci teknolojisindeki gelişmelerle birlikte, bilgisayarların doğasını on yıldan kısa bir süre içerisinde değiştirdi. Her ne kadar yavaş, pahalı bilgisayarlar geçmişimizin bir parçası olsa da, günümüzde kullandığımız bilgisayarların temeli bu sayede atılmıştır.

Her nesil, önceki neslin depolama yoğunluğunun dört katını sağladı (genelde) ve bit başına düşen maliyet ile erişim süresinde azalma meydana geldi.

İlginizi Çekebilir:  Veri Yolu - Adres ve Kontrol Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir