Yorum Backlink

Yorum backlink yöntemi kısaca, paylaştığı içeriklere yorum yapılmasına izin veren internet sitelerine yorum bırakırken, “Web Adress” kısmına sitenizin bağlantısını yazarak kazandığınız linklerdir. Doğru şekilde kullanıldığında oldukça etkili bir backlink alma yöntemidir. Kaliteli sitelerden alınan yorum backlinkler Alexa sıralamanızı daha da iyileştirir. Bing, Yandex ve Google gibi arama motorlarında daha üst sıralamaya sahip olmanızı sağlar. Ayrıca index alma hızınızı arttırır.

Bu şekilde backlink kazanmak için, diğer sitelere yorum yaparken “İnternet Sitesi” yazan kısma kendi site adresinizi vermeniz gerekmektedir. Eğer böyle bir kısım yoksa yorum kutusunun içine sitenizin adresini bırakın, düşük bir ihtimal bu da link olarak sayılabilir. Tabi ki bu işlemin kendi sitenize olumlu etki yapması için dikkat etmeniz birkaç kural var.

3 adet yan yana yıldız

Dikkat Edin!

Yorum backlink kazanacağınız sitenin en azından aşağıdaki özelliklerde olmasını sağlayın.

 • Spam, değersiz ve çöp tabir edilen sitelerden link almayın. – Bu tür sitelerden kaçının. Size olumsuz etki yapacaktır.
 • Domain Authority ve Page Authority değerlerinin yüksek olmasına dikkat edin. – Bu değerler ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olur, çünkü bu değerler sitenin otoritesini belirtir.
 • Alexa sıralamasının iyi derecede olmasına özen gösterin. – İyi Alexa sıralamasına sahip siteler genelde daha değerli olur.
 • En azından, sayfa içi SEO çalışması yapmış mı kontrol edin. – SEO çalışması yapılmış sitelerden alınan linkler daha çabuk etki yapar.
 • Kaliteli olmasına. – Kaliteli içerikler üretmesi her açıdan iyi olacaktır.
 • Kendi sektörünüzde çalışmalar yapmasına. – Kendi sektörünüzde (aynı kitleye hitap eden) bulunan sitelerden alınan referanslar sizi daha fazla etkileyecektir.

Eğer yukarıdaki maddelerde belirttiğim gibi olan sitelerden yorum backlink kazandıysanız asla zararını görmezsiniz. Fakat bu yöntemin de belli standartları var.

İlginizi Çekebilir:  2018 Yılının Popüler SEO Başlıkları

Eğer olumsuz bir etki yaratmak istemiyorsanız aşağıdaki maddeleri uygulayın.

 • Linkleri zamana yayın. – Bir günde 100 tane yorum yapacağınıza, 100 yorumu 100 günde yapın.
 • İstikrarlı olun. – Aslında bu madde yukarıda belirttiğimle örtüşüyor. Bir günde 10 adet yorum yapıp ertesi gün 1 tane yaparsanız olmaz. Aynı şekilde bir gün 20 tane link kazanıp ertesi gün bitirmeyin. Eğer mümkünse yavaş yavaş azaltarak bitirin ki sıralamanız yere çakılmasın.
 • Fazlalıktan kaçının. – Her şeyin fazlası zarar. J
 • Yorumları özenli girin. – Her yorum farklı id’ye sahip olduğundan dolayı, yorumları düzgün, özgün ve uzun yapmak örümceklerin dikkatini çekecektir. Hem de web site sahibi yorumunuzu faydalı bulursa daha çabuk onaylar.

Yıldız 2 tane

Zararlı Linklerden Kurtulmak İçin Disavow Aracını Kullanın

Bazı rakipleriniz size bilerek, bazı hayranlarınız ise size bilmeyerek zarar verebilir. Bu yüzden her an dikkatli olmak zorundasınız. Sitenize hangi türden olursa olsun (profil, yorum veya footer gibi), kalitesiz sitelerden backlink sağlayanları bulup imha edin. Bu tür spam adreslerden sağlanan linkler sizi yükseltmez aksine daha da düşürür. Değersiz backlinkleri engellemek için Google’ın Disavow aracını kullanabilirsiniz. Bunun için Search Console’da oturum açıp, çeşitli yollarla site sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekiyor.

No Follow Etiketli Yorum Backlinkler İşe Yarar Mı?

HTML kodunda link verirken no follow veya do follow etiketi kullanılabilir. Bu kodlar adı üstünde takip etme veya takip et önerisini sağlar. Ama yine de Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarının örümcekleri genelde nofollow linkleri takip etme eğiliminde (takip ederler) bulunurlar. Bu etikete sahip linkler hemen olmasa da daha sonra mutlaka ziyaret edilir.

Arama motorları no follow linkleri takip etmesine rağmen referans olarak görmez bu yüzden bu tür linklerin size etkisi neredeyse hiç olmayacaktır fakat örümcekler sitenizi ziyaret ettiği için indeks hızınız artacaktır. Ayrıca Alexa bu linklerin etiketine bakmaz. Yani mutlaka dolaylı yollardan etkisi olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Domain Authority (Otoritesi) Page Authority Nedir? Nasıl Yükseltilir?

3 adet yan yana yıldız

Yorum Backlink Alabileceğiniz Site Önerileri

Siz kendiniz internette gezerken bir dizi siteye rastlayabilirsiniz ama ben referans olması açısından birkaç öneride bulunmak istedim.

ODTÜ Blogları

METU, kendi öğrencileri, akademik çalışanları ve diğer personellerine kendi alt yapısını kullanarak ücretsiz blog açmasına olanak sağlıyor. Eğer Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde kaydınız varsa siz de bu haktan yararlanabilirsiniz, kaydınız yoksa aşağıdaki adresten son blogları ve son paylaşımları görebilir o sitelere girip anlamlı yorumlar yaparak backlink kazanabilirsiniz.

https://blog.metu.edu.tr/

Alexa Türkiye sıralaması 700 olan bu sitenin, DA değeri 75 PA değeri ise 45’lerde. Yani olumlu etkiye sahip.

Biledu

Kendi siteme yapmış olduğunuz uzun, anlamlı yorumları tabi ki de kabul ediyorum. Yorumları tek tek itina ile okuyorum verilen bağlantıları ziyaret ediyorum. Bağlantılar kaliteliyse, yorum kaliteliyse hepsini teker teker inceleyip onaylıyorum. Yaptığım sürekli SEO çalışmaları ve özgün yazılarım sayesinde Authority ve Alexa değerlerim sürekli olumlu yönde ilerliyor.

3 Yorum “Yorum Backlink”

 1. Geri bildirim: Profil Backlink | Biledu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir